Zadzwoń
+48 570 782 409

doradztwo

wsparcie

szkolenia

Mamy ogromną przyjemność zaprosić do bezpłatnego udziału w projekcie „Bliżej integracji”, który jest realizowany w partnerstwie z FUNDACJĄ ZAWSZE MŁODZI NADAL AKTYWNI oraz Firmą AKADEMIA BIZNESU I ROZWOJU Gabriela Olczyk.

Projekt „Bliżej integracji”, numer FEWM.09.03-IZ.00-0043/23 jest współfinansowany w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur (FEWiM) 2021-2027;

Priorytet 9: Włączenie i integracja EFS+

Działanie 9.3: Integracja obywateli państw trzecich w środowisku lokalnym

Wartość projektu: 924 980,00 PLN

Wartość dofinansowania: 878 080,00 PLN

Okres realizacji projektu 01/07/2024- 31/01/2026

GRUPA DOCELOWA to 140 osób [112K, 28M]

- 18+

-OBYWATELE PAŃSTW TRZECICH (OPT) tj. os. nieposiadające obywatelstwa żadnego z krajów UE ani: Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii/bezpaństwowcy/os. bez ustalonego obywatelstwa.

-LEGALNIE PRZEBYWAJĄCY W POLSCE

-pracujący/uczący się/zamieszkujący w rozumieniu KC obszar subregionu olsztyńskiego woj. Warmińsko-mazurskiego (powiaty: bartoszycki, kętrzyński, lidzbarski, mrągowski, nidzicki, olsztyński, szczycieński oraz Miasto Olsztyn), bez względu na status zatrudnienia,

-w tym min. 10 os. z niepełnosprawnościami [ON].

OFEROWANE WSPARCIE W RAMACH UDZIAŁU W PROJEKCIE:

  1. ANALIZA PROBLEMÓW I POTRZEB ORAZ OPRACOWANIE IPW (indywidualny plan wsparcia)- dla 140 UP - spotkania indywidualne z psychologiem

TŁUMACZ DLA 112 UP

W toku indywidualnych spotkań 2 spotkania/UP x 2 godziny, psycholog zdiagnozuje potrzeby i możliwości każdego UP. Celem działania jest udzielenie każdemu UP zindywidualizowanego i dostosowanego do jego specyficznych potrzeb wsparcia dla poprawy jego funkcjonowania w polskim społeczeństwie i przyspieszenia integracji z lokalną społecznością.

W ramach IPW przeprowadzony zostanie test z zakresu znajomości j.polskiego.

2. Kursy języka polskiego dla 112 UP

Dla 112 UP x 90h

program kursu będzie bazować na wytycznych zawartych w Rozporządzeniu MEN z dnia 18.02.2011 roku w sprawie ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców.

Kursy językowe prowadzić będą do nabycia kompetencji. Nabycie kompetencji zostanie potwierdzone uzyskaniem dokumentu zawierającego wyszczególnione efekty uczenia się.

3. Szkolenia z wartości i kultury polskiej dla 112 UP

Szkolenie z zakresu różnych aspektów polskiego życia kulturowego: polskiej historii i kultury, sztuki, literatury, filmu, wartości. W programie np.: *położenie geopolityczne Polski, *najważniejsze wydarzenia z historii Polski, *religie w Polsce, *życie codzienne w Polsce, *polska wielokulturowość, *święta narodowe, religijne, obyczaje, *polski folklor, *najważniejsze zabytki kultury i dziedzictwa narodowego, *najwybitniejsi twórcy kultury polskiej (dawni i współcześni) *spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej (lokalni liderzy), przedstawicielami lokalnych NGO i społeczności migranckiego pochodzenia- zaangażowanie obu stron: zarówno samych cudzoziemców, jak i społeczeństwa, w tym organizacji pozarządowych oraz społeczności migranckiego pochodzenia w działania w zakresie na rzecz włączania migrantów w polskie społeczeństwo.

Szkolenia prowadzić będą do nabycia kompetencji. Nabycie kompetencji zostanie potwierdzone uzyskaniem dokumentu zawierającego wyszczególnione efekty uczenia się.

4. Wsparcie asystenckie w codziennym funkcjonowaniu w relacji z systemem edukacji, służbą zdrowia i innymi instytucjami publicznymi dla 84 UP

Asystent integracyjny będzie towarzyszyć UP w codziennym funkcjonowaniu w relacji z systemem edukacji, służbą zdrowia i innymi instytucjami publicznymi, wsparcie w korzystaniu z usług medycznych i rehabilitacyjnych etc. Obowiązki asystenta integracyjnego to np.: -wyjaśnianie zasad, norm i obowiązków funkcjonowania w Polsce -pomoc w poszukiwaniu mieszkań, nawiązywanie kontaktów z właścicielami mieszkań, pośredniczenie w kontaktach z wynajmującymi, wprowadzenie w realia rynku mieszkaniowego, tłumaczenie obowiązkowych zasad, pomoc w płaceniu rachunków -towarzyszenie podczas wizyt u lekarza, wsparcie w korzystaniu z usług medycznych i rehabilitacyjnych -pośredniczenie w załatwianiu różnego rodzaju spraw urzędowych oraz w kontaktach z instytucjami (np. Powiatowym Urzędem Pracy, Urzędem Skarbowym, Urzędami Miast/Gmin; Urzędem ds. Cudzoziemców; szkołami/przedszkolami etc.) -pomoc w wypełnianiu dokumentów urzędowych/pomoc w trakcie wizyt w urzędach itp. -pomoc w zakładaniu konta bankowego -pomoc w korzystaniu z transportu publicznego lub uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami -przekazywanie inf. o miejscach, do których można zwracać się z problemami -wyjaśnianie istniejących różnic kulturowych, istotnych dla jakości procesu integracji.

  1. Indywidualne wsparcie specjalistyczne w zakresie poradnictwa prawnego dla 70 UP

Celem jest przygotowanie UP do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, ekonomicznym i obywatelskim, aktywnego włączenia się w życie społeczeństwa polskiego, wiedzę na temat regulacji prawnych, praktycznego działania przepisów polskiego prawa, zasad korzystania z jego instytucji.

Poradnictwo prawne:

*legalizacyjne – dotyczy spraw związanych ze statusem pobytowym/procedur dotyczących pobytu OPT w Polsce, z zakresu prawa migracyjnego, azylowego, praw człowieka, dyskryminacji etc.

*integracyjne - umożliwienie skorzystania przez OPT z porad prawnych dot. praw i obowiązków OPT w Polsce, w szczególności praw pracowniczych, wsparcie OPT w ułożeniu sobie życia w Polsce we wszystkich jego aspektach m.in. w ubieganiu się o świadczenia socjalne, rodzinne, mieszkania komunalne, uzyskaniu dostępu do edukacji i pomocy medycznej, wsparcie w uznaniu wykształcenia/kwalifikacji zdobytych za granicą, uzyskaniu orzeczenia o niepełnosprawności etc.

  1. Indywidualne wsparcie specjalistyczne w zakresie poradnictwa psychologicznego dla 70

Psycholog wesprze UP w:

*trudnościach spowodowanych wcześniejszymi traumatycznymi doświadczeniami

*obecnie doświadczanymi kryzysach

*szoku kulturowym

*trudnościach związanych ze zmianą statusu, pozycji, ról społecznych

*doświadczeniach rozłąki z rodziną

UP będzie mógł:

*otrzymać wsparcie i zrozumienie w trudnych sytuacjach

*poprawić rozumienie i radzenie sobie z własnymi emocjami

*otrzymać wsparcie przed podjęciem ważnych decyzji życiowych

*wspólnie poszukać rozwiązań dla napotykanych problemów

  1. Szkolenia z zakresu zielonych umiejętności dla 70 UP

Szkolenie będzie miało na celu podnoszenie świadomości i szacunku dla środowiska, podnoszenie świadomości z zakresu zrównoważonego rozwoju, sposoby segregacji odpadów i stosowanie ich w praktyce; sposoby wtórnego wykorzystania odpadów; rzeczy wielokrotnego użytku; zakup towarów wykonywanych z materiałów pochodzących z recyklingu; zasada zero waste w praktyce; źródła energii odnawialnych; racjonalne korzystanie z zasobów; zdrowa żywność.

Szkolenia prowadzić będą do nabycia kompetencji. Nabycie kompetencji zostanie potwierdzone uzyskaniem dokumentu zawierającego wyszczególnione efekty uczenia się.

  1. Lokalne wydarzenia integracyjne dla 70 UP, śr. 10 UP x 3 spotkania x 3 godziny;

Celem będzie pogłębianie integracji pomiędzy polskim społeczeństwem i społecznościami lokalnymi a mieszkającymi w Polsce OPT. Wydarzenia rozpoczną się od wprowadzenia do programu spotkania. Przedstawiona będzie też prezentacja kraju i miejscowości/lokalnej społeczności, w której obecnie mieszkają OPT. UP będą mieli czas na prezentację siebie i przedstawienie tego czym się zajmują. Wydarzenia służyć będą przede wszystkim wzajemnemu poznaniu się OPT i lokalnych mieszkańców SE oraz wsparciu procesów integracji. W ramach tych wydarzeń realizowane będą działania, których uczestnikami, ale również autorami mogą zostać OPT, lokalni mieszkańcy, a także instytucje, takie jak szkoły czy ośrodki kultury.

Dodatkowo dla uczestników projektu w ramach zadań 1,2,3,5,6,7:

*zwrot kosztów dojazdu– dla 50%UP do 12 zł za osobodzień

*zwrot kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7/os.zależną- założono dla 10%UP

Szczegółowe informacje w regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie

ABY ZAKWALIFIKOWAĆ SIĘ DO UDZIAŁU W PROJEKCIE NALEŻY:

  • być osobą powyżej 18. roku życia

  • zamieszkiwać jedno z poniższych powiatów woj. warmińsko-mazurskiego (dokument potwierdzający adres np.: zaświadczenie PUP/ ZUS):

BRANIEWSKI

ELBLĄSKI

OSTRÓDZKI

IŁAWSKI

NOWOMIEJSKI

DZIAŁDOWSKI

MIASTO ELBLĄG

  • posiadać status obywatela państw trzecich tj. nie posiadające obywatelstwa żadnego z krajów UE ani: Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii/ bezpaństwowcy/ osoby bez ustalonego obywatelstwa

WYMAGANE DOKUMENTY OD KANDYDATÓW DO UDZIAŁU W PROJEKCIE:

- czytelnie uzupełniony właściwie formularz aplikacyjny wraz z deklaracją uczestnictwa, a także poniższe dokumenty kwalifikujące do udziału w projekcie:

  • w celu weryfikacji wieku kandydata np. kopia paszportu

  • w celu weryfikacji statusu na rynku pracy zaświadczenie z PUP (dla osób zarejestrowanych) lub zaświadczenie z ZUS (dla osób niepracujących niezarejestrowanych)

  • dokument potwierdzający status migranta np. Dla UKR dokument potwierdzające nadanie numeru PESEL

  • dokument potwierdzający status obywatela państw trzecich (OPT) (kopia paszportu)

  • dok. potwierdzający legalny pobyt w Polsce (dla osób spoza Ukrainy, lub Ukraińców, którzy przyjechali przed wybuchem wojny- np. Wiza z dostępem do rynku pracy)

  • Jeśli osoba posiada niepełnosprawność wymagane jest:

orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy, polski organ orzekający

Planowane efekty rzeczowe (produkty) uzyskane w wyniku realizacji projektu:

- Liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu programu – 112

- Liczba osób, które podjęły kształcenie lub szkolenie po opuszczeniu programu – 28

Planowane rezultaty realizacji projektu

Liczba osób, które podjęły kształcenie lub szkolenie po opuszczeniu programu 22K, 6M, 28 O

Liczba osób, których sytuacja społeczna uległa poprawie po opuszczeniu programu 90K, 22M, 112O

Liczba osób z niepełnosprawnościami objętych wsparciem w programie 8K, 2M, 10O

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem uczestnictwa w projekcie, a w razie jakichkolwiek dodatkowych pytań do kontaktu z Kadrą Projektu

KONTAKT: mwolanska.projekty@gmail.com tel.: 884 420 589

#FunduszeEuropejskie